HAYATİ HABERLER
09 Kasım 2020 ( 36 izlenme )
Reklamlar

BioNTech ve Pfizer'in koronavirüs aşısı 2021'in ilk çeyreğinde piyasada olacak

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech ve Pfizer, gelen olumlu verilerinin ardından aşının 2021'in ilk çeyreğinde piyasaya sürülebileceği ifade edildi.
Koronavirüs aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer'in, gelen olumlu verilerinin ardından bu ay içinde ABD'ye koronavirüs aşısı için onay başvurusunu sunacakları belirtildi. Paylaşılan verilerde, geliştirilen Kovid-19 aşısında test yapılan gönüllülerin yüzde 90'nında sonuçların olumlu olduğu ifade edildi.

 
AŞIDA CİDDİ YOL ALINDI

Alman basınına düşen haberde, test yapılan gönüllülerde, 'ciddi bir güvenlik kaygısı' görülmediği aktarıldı. Ocak ayının ortasından bu yana geliştirilen BioNTech şirketinin BNT162b2 aşısı, onay için hayati önem taşıyan 3 fazlı test çalışmasına temmuz ayı sonunda çeşitli ülkelerde başlandı. Yaklaşık 43 bin 500'den fazla gönüllüye her üç haftada bir yapılan aşıda ciddi yol alındığı bildirildi.

İKİNCİ AŞI TESTLERİNİN SONUÇLARI BU HAFTA ÇIKACAK

Şirketin ikinci testlerinin bu hafta sonu duyurulacağı bildirildi. Aşının sadece Kovid-19'a karşı değil, ağır hastalıkların seyrine karşı da ne ölçüde koruduğu kontrol edilecek. Genel manada ise aşının hem koruyucu etkisi hem de herhangi bir yan etkisi olup olmadığı, iki yıllık bir sürede belli olacak.

ALMANYA AŞIYI 2021'İN İLK ÇEYREĞİNDE BEKLİYOR

Almanya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, aşının 2021'in ilk çeyreğinden önce alınmayacağı ifade edildi. Açıklamada, "Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, ilk onayların en erken 2021'in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor" denildi.

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Koca, 85 yaş ve üstündekilerin evlerinde koronavirüs aşısı olduğu anları paylaştı Meteoroloji'den 13 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Hatay'da sabah başlayan yangın söndürülemiyor! İşte bölgeden görüntüler Huzur-Sen Genel başkanımız Murat Böckün' nün basın açıklaması....