Genel Başkan BÖÇKÜN yayımladığı kutlama mesajında; “Zor günlerde uzanan elleriyle ruhlara dokunan, parmaklarına verilen yeteneği emek ve zekâları ile birleştiren, Türk milletinin yüz akı, medar-ı iftiharı başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyorum. 

 “Türkiye’de batılı anlamda ilk tıp okulu olan “Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire”  14 Mart 1827 yılında açılmıştır. Açılış günü 1919 yılından itibaren 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Her mesleğin kendine göre zorluğu vardır ve her meslek kendince bir önemi hak eder. İnsan sağlığı her şeyin üzerindedir bizler için. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm toplumların en önemli hedeflerinden birisidir. Kutsal bir mesleği icra etmekte olan sağlık çalışanlarımızın sundukları sağlık hizmeti diğerlerinden çok daha fazla fedakârlık ve özverili bir çalışma gerektirir. Çünkü toplumun tamamını, tüm nüfusu ilgilendirmekte olup, onsuz hiçbir şeyin önemi yoktur.  Ne zaman ve nerede sağlık hizmetine ihtiyaç duyulacağını kolayca belirlemek mümkün olmayabilir.

Bu sebeple insanların HUZURLU ve sağlıklı yaşaması için emek harcayan bir mesleğin çalışanlarının da bu saygı ve hürmeti tam anlamıyla hak ettiklerine inanıyorum.

“Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” sözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güven ve takdirini kazanmış değerli hekimlerimiz ve her düzeydeki sağlık çalışanlarımız, son bir yıldır tüm Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını ile mücadeledeyer ve zaman kavramı gözetmeksizin salgınla mücadelede en ön safta yer alarak hayatlarını ortaya koyangece gündüz demeden görev yapan ve büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarımız bizlere zor günümüzde uzanan en kıymetli ellerdir.

Sağlık çalışanlarımız için ne yapsak, ne söylesek az gelir. Sağlık alanında son yıllarda ülkemizde ciddi bir dönüşüm ve değişim yaşanmaktadır. Bu başarıda sağlık çalışanlarının çok önemli katkıları olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, insanların daha sağlıklı, daha mutlu ve Huzurlu bir hayat sürmesi için en zor şartlarda görev yapan değerli hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, fedakâr sağlık camiasına aileleri ile birlikte sağlık, başarı, HUZUR, afiyet ve mutluluklar diliyorum. Görevi başında şehit düşen ve ebediyete intikal eden sağlık çalışanlarımızı da rahmetle anıyorum.