HAYATİ HABERLER
16 Ekim 2020 ( 158 izlenme )
Reklamlar

Koronavirüsün uzun dönemli etkileri, dört sendroma bağlı olarak vücutta kalıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, koronavirüsün uzun dönemli etkilerinin, insan bedeninde dört farklı sendroma bağlı olarak etki bırakabileceğini ortaya koydu. Bu sendromlar; ciğerlerde ve kalpte kalıcı organ hasarı, yoğun bakım tedavisi sonrası sendromu, virüse bağlı yorgunluk sendromu ve devam eden kovid-19 sendromları olarak açıklandı.
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs enfeksiyonu insan bedeninde dört farklı sendroma bağlı olarak etki bırakabiliyor. Araştırma sonuçları devam eden semptomları olduğunu söyleyen insanlara neden inanılmadığını veya neden tedavi edilmediklerini de açıklıyor.

UZUN SÜRELİ ETKİLER, PSİKOLOJİK BASKI YARATIYOR

Ulusal Sağlık Araştırmaları Kurumu'nun çalışması, uzun süreli kovid-19 mağduru kişilerin üzerinde büyük bir psikolojik baskı olabileceğini kaydediyor. Rapor, sağlık çalışanlarını, bu durumun mağduru olan kişilerin farkında olmak noktasında bilinçlendirmeyi de amaçlıyor.

DÖRT TEMEL SENDROM

Koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına yakalanan birçok kişi, zayıf semptomlar göstererek iki haftada hastalığı atlatıyor. Daha ağır semptomlarda bu süre üç hafta da olabiliyor. Ancak Ulusal Sağlık Araştırmaları Kurumu'nun raporu, binlerce kişinin, devam eden kovid ile yaşıyor olabileceğini belirtiyor.

SEMPTOM MAĞDURLARI AYNI GRUPTA BULUŞTU

Devam eden kovid semptomlarından mağdur 14 kişinin, bir araya gelerek kurdukları bir Facebook grubu kurdu. Konuyla ilgili araştırma yapan bilim insanları bu gruptakilerle konuşarak, tekrarlayan semptomların; nefes almayı, beyin faaliyetlerini, kap ve kardiyovasküler sistemi, böbrekleri, bağırsakları, ciğerleri ve deriyi etkilediğini tespit etti.Bilim insanları semptomların dört farklı sendroma bağlı olabileceği düşünülüyor. Bu sendromlar; ciğerlerde ve kalpte kalıcı organ hasarı, yoğun bakım tedavisi sonrası sendromu, virüse bağlı yorgunluk sendromu ve devam eden kovid-19 semptomları olarak açıklandı.

UZUN SÜRELİ KOVİDİN HAFİF ETKİLERİ DE VAR

Uzun süreli kovid olarak anılan durumun, bilinç kararması ve aşırı yorgunluk gibi ağır etkileri olabildiği gibi, saç dökülmesi, koku ve tat kaybı gibi nispeten daha hafif etkileri de olabiliyor. İtalya'nın Roma kentinde bir hastaneden taburcu olan hastalar üzerinde yapılan bir araştırma, bu kişilerin yüzde 87'sinin halen bir semptom gösterdiğini ortaya koyuyor.

loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İBB İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Canlı, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti "Acı biber koronavirüsten koruyor" iddiasıyla ilgili açıklama: Bu yanlış bir algıdır Milli Eğitim Bakanlığı bu görseli paylaşarak uyardı! Facebook boykotunda son durum: En çok reklam veren şirketler katılmadı