Diyarbakır sağlık camiasının neredeyse üç aydır konuştuğu fakat kimsenin tam olarak neler döndüğünü bilmediğini ifade ettiği veya söylemekten çekindiği son olarak da perşembe günü itibariyle de görevden almaların yaşandığı Dağkapı Devlet Hastanesinde (eski Asker Hastanesi) gerçekte neler yaşandığını birçok kanaldan araştırdık.

Hayati Gündeme Konuşan Diyarbakır Şehit-Gazi SEN İL BAŞKANI MÜRSEL GÜRTÜRK Şu İfadeleri Kullandı;
Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinin ek binası olarak hizmet vermekte iken Mart 2020 tarihinde bağımsız bir hastane olarak hizmet vermeye başlaması üzerine Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurucu idare görevlendirilmiş ve sorunuz bir şekilde ayrılma işlemleri tamamlandıktan sonra da Başhekim dışındaki bu kurucularla sözleşme imzalanmıştır. Bir dönem ismi gündemden düşmeyen eski Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan da yaklaşık üç ay sonra bu hastaneye Başhekim olarak atanmış. Diyarbakır’ın en huzurlu ve problemsiz Hastanesi olarak anılan ve ildeki tüm personeller tarafından gelmek için çabalanılan bu Hastane, Başhekimin atanmasından sonra tabiri caizse kâbus yerine dönmüş. Başhekim her fırsatta kendinden önce atanan idarecilerden rahatsız olduğu dillendirip onlarla çalışmak istemediğini ifade etmekle kalmamış, istifalarını istemiş bu da yetmezmiş gibi her türlü baskı ve itibarsızlaştırma girişimlerinde bulunmuş. Baskıya maruz kalan idarecilerin bağlı bulunduklarıGazi, Gazi ve Şehit Yakınları ile Vatansever Kamu Görevlileri Sendikası, yönetim kadrosuyla yaşanan sıkıntıların büyümesi üzerine Diyarbakır’a gelmiş ve bu konu ile ilgili geniş kapsamlı incelemelerde bulunmuş. Bu çalışmalar kapsamında hem baskılara maruz kalan idareciler hem Başhekim hem de İl Sağlık Müdürü ile görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler neticesinde ekte yer alan tutanaklar tutulmuş. Bu tutanaklar, ilimiz sağlığındaki yönetim sıkıntısının geldiği durumunun acınası halini özetler nitelikte. Tutanakları özetlemek gerekirse; Hastane İdari Mali İşler Müdürü Mehmet BARAN ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nilay TOSPAT’ın memuriyet hayatları boyunca hiç şikâyet almadıkları, aksine birçok hizmet ödüllerinin bulunduğu, çevreleri tarafından dürüst ve ilkeli çalışmalarıyla bilindikleri ifade edilmektedir. Bizimde yaptığımız araştırmalarda bu iki idareci ve görevden alınan yardımcıları ile ilgili hep olumlu dönüşler aldık. Bu arkadaşların bir kısmı görevden alınmış fakat sözleşmeli olarak çalışan Müdürler görevden alınamayınca önce istifaları istenmiş fakat istifa vermek istemeyince de haklarında şahıslarına yönelik karalama çalışmalarıyla yıpratılmaya çalışılmış, soyut ve mesnetsiz iddialarla haklarında soruşturmalar açılmış. Yaşanan baskı ve yıldırma girişimleri İl Sağlık Müdürlüğüne defalarca sözlü olarak iletilmiş fakat herhangi bir çözüm üretilmeyince de CİMER’e şikâyet edilmiş. Bu şikâyetler de sonuçsuz kalmış. Fakat mağdur durumda olan idareciler ile ilgili süreçler çok hızlı bir şekilde yüksek cezalara bağlanmış.
Tutanaklarda yer alan Başhekimin ifadelerinde anlaşıldığı kadarıyla; Hastanenin tadilat adı altında ödenek taleplerine Hastanenin İdari ve Mali İşler Müdürünün engel olduğu bu sebeple de onu görevden almak için iddia dahi olsa şikâyetler oluşturup soruşturmalar başlatacağını komisyon huzurunda ifade etmesi ve bu durumu İl Sağlık Müdürünün de biliyor olması Diyarbakır İl Sağlığının geldiği durumu ortaya koymaktadır.
Cuma günü itibariyle öğreniyoruz ki Dağkapı Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler ile Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri; soruşturma sonuçları beklenmeden, son savunma ve itirazları alınmadan görevden alınmıştır. Sağlık Bakanlığının ve kamoyunun bu konunun takipçisi olması gerekiyor.

TUTANAKLAR EKTE: