Huzur-SenSağlık personellerine ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa çözüm üretmek amacıyla, her 14 Mart Tıp Bayramında verilmek üzere, 2021’den başlayarak gelecek yıllarda da sürekliliği devam edecek şekilde tüm sağlık personellerine tıp bayramı adına bir maaş tutarında ikramiye ödenmesi yapılması için Sağlık Bakanlığı, YÖK, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulundu.  

 

Yapılan Başvuru kapsamında açıklama yapan Huzur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Burak GÜRGÖZELER, şunları belirtti:      

 

Sağlık personellerinin tamamı, vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım yapmadan, onların sağlıkla ilgili her türlü sorununa çözüm üreten, sağlık hizmetlerinin eksiksiz olarak yerine getirmekle görevlendirilmiş; özellikle COVİD 19 sürecinde ve diğer zamanlarda gerektiğinde 7/24 fedakârca çalışan kamu personelleridir.

 

            Ülkemizde ve tüm dünyada devam eden ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaya devam eden COVİD 19 salgını süresince, sağlık çalışanları görevlerini zorlu şartlar altında yerine getirmek amacıyla yoğun bir çaba sarf etmektedir ve salgın devam ettiği sürece kahramanca çalışmaya devam edecektir. Pandemi süreciyle beraber çalışma şartları daha da ağırlaşmasına rağmen vatandaşların sağlığını korumak amacıyla izin bile kullanmadan salgının yayılmasını engellemek için büyük çaba göstermekte ve kendi sağlıklarını da tehlikeye atmaktadırlar. Böylece ülkemizce yaşanan bu zorlu salgın sürecinde sağlık personellerine ihtiyaç duyduğumuzu her geçen gün daha iyi anlamaktayız

 

GÜRGÖZELER;  Sağlık personelleri, diğer kurumlarda çalışan memurlarla aynı veya daha özveri gerektirecek işi yapmalarına rağmen daha düşük maaşla çalışmaktadır ve günlük hayattaki harcamalarını bile karşılamakta zorlanmaktadır. 2021 yılı sağlık çalışanları yılı seçilmesine rağmen sağlık personellerine halen bu doğrultuda olumlu yönde bir adım atılmamıştır.

            

         Bu kapsamda; sağlık personellerinin ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa çözüm üretmek amacıyla, ‘’14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, 2021 ve gelecek yıllarda tüm sağlık personellerine tıp bayramı adına bir maaş tutarında ikramiye verilmesini talep ediyoruz’’dedi.