KAMUOYUNA
Covid ten dolayı şehit düşen sağlık çalışanlarımız için bir dk saygı duruşuna davet ediyorum. 

Değerli basın mensupları,
Saygı değer işçi emekçi kardeşlerim ;
Bilindiği üzere Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde 4D sürekli işçi kadrosunda çalışan sağlık işçilerini ilgilendiren toplu sözleşme süreci devam etmektedir. Özellikle 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin gözü kulağı bu sözleşmedeydi. Yaklaşık 4-5 aydır “2 madde kaldı , işçi kazansın diye uğraşıyoruz , bitti bitiyor “ diyen yetkili sendika açıkladığı taslak ile işçiyi yeniden hüsrana uğratmış , kazandıracağız derken yine maalesef kaybettirmiştir..

Şimdi hepinizin huzurunda yetkili ama etkisiz sendikaya soruyoruz...
Aylardır işçiyi oyaladığınız o 2 madde de neyin pazarlığını yaptınız ?
Kapalı kapılar ardında kirli hesaplar ile o 2 madde de işçinin hangi hakkını gözden çıkardınız ?
İşçinin refahını düşünüyoruz derken , kendi saltanatınız için aidat hesabını mı yaptınız ? 
İşçinin cebine göz dikip o 2 madde ile evladının rızkına mı yoksa alın terine mi ihanet ettiniz ?
Etkisiz yetkinizi aldığınız günden beri karşısında muhatap bulamayan işçiye bu soruların cevabını verebilecek misiniz ? 
Gelen haklı tepkilerden dolayı aidatlarınızın gitmesi tehlikesini gördüğünüz için şimdi de oynamak istediğiniz oyunun farkına varan işçi kardeşlerimize söyleyecek yeni bir yalanınız da kalmadı. 
Yapacağınız başarısız Toplu Sözleşmenin suçunu işçinin üstüne atmak için, 
"yok birlikte karar verelim, kabul derseniz kabul edelim, 
yok yüksek hakeme gitsin derseniz öyle yapalım" gibi cin fikriniz işçi tarafından fark edildi. Yaptığınız hiç bir şeye ortak olmayacağız. 
Sorumluluğu işçinin sırtına yükleyemezsiniz.
Tıpkı daha önce yaptığınız gibi, 
Hastane yönetimine dilekçe yazıp, 
"Yetkili sendika biziz, bizden başka sendika ile görüşmeyeceksiniz" diye talimat vermeye kalkmış fakat hastane yönetiminden gerekli cevabı almıştınız. 
Gün yüzüne çıkmayacağını sandığınız bu anti demokratik hesaplarınız hastane yönetimi tarafından boşa çıkarılmış ve en doğrusu yapılarak  tüm işçi sendikaları ile şeffaf toplantılar yapılmıştır. 
Hastane yönetimi, 
Siz etkisiz-yetkili sendikadan daha çok sahip çıkmıştır çalışanlarına. Hastane yönetimine bu konuda ki tutumundan dolayı tüm İşçi arkadaşlarımız adına  teşekkür ederiz. Bu durumdan da en çok rahatsız olan yine yetkili sendika olmuştur.
Unutulmamalıdır ki, 
bizler 3 yıldır işçi kardeşlerimizin yanlarında gecemizi gündüzümüze katarak omuz omuza mücadele ederek yetkinin sendikalarda değil işçinin iradesinde olduğunu ilmek ilmek işlemekteyiz. 
Bugün geldiğimiz noktada birbiri ile hangimiz daha sarı yarışına giren yetkili sendikalar, işçinin gözünde bir kez daha etkisiz ve de yetkisizdir. Bu gibi durumlar da ise yine en güzel cevabı asıl yetkili olan işçi kardeşlerimiz verecektir. Bizlerin de mücadelesi işçi kardeşlerimizle birlikte artarak devam edecektir. Tüm İş Konfedarasyonu olarak bütün sendikalarımızın  topladıkları aidatların  işçi emekçi kardeşlerimize dönmesini sağlayacak ve sendikacılığın çıkış sebebin bütün Sarı-İş sendikalarına hatırlatacağız. Adiatların toplanma sebebi, işçinin sıkıntılı olduğu günlerde desteklenmesi amacı iledir. Taziye, düğün, eğitim ve mahkeme gibi durumlarda işçinin yanında olup destek vermektir. Bizler sadece aracı olacağız. Lüks araba, lüks rezidans ve fahiş maaşlar almayacağız. 
Böylelikle sizlere verdiğimiz sözleri yerine getirebileceğiz. 
İşçi kardeşlerimizin sesi olmaya söz verdik.
Mikrofonlarımız her zaman açık olacak, 
Olmaya devam edecek. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Tüm İş Konfederasyonu
Tüm Sağlık İş Sendikası
Diyarbakır İl Başkanlığı

Tüm İş Konfederasyonu Diyarbakır İl Başkanı
Ümit UMDU